Marta Sziłajtis-Obiegło – część 1

Czy ktoś, kogo na co dzień większość ludzi nie potrafi zrozumieć za pierwszym razem, może przeprowadzić  „wywiad” z prawdziwym podróżnikiem? Okazuję się że tak! 😀 Prezentuję więc dzisiaj inauguracyjną odsłonę rozmów ciekawych z cyklu POZYTYWNIE ZAKRĘCENI. Pierwszą osobą która zgodziła się odbyć swobodną rozmowę z Tripem jest kapitan jachtowy – Marta Sziłajtis-Obiegło, która w wieku 23 lat ukończyła samotny rejs dookoła świata. Mimo iż od tamtego wydarzenia minęło już kilka lat, Marta wciąż pozostaje najmłodszą osobą z naszego kraju, której udała się ta sztuka.

Zapraszam na część 1 😉

Marta Sziłajtis-Obiegło

Marta Sziłajtis-Obiegło

Rejs rozpoczyna się 27 kwietnia 2008 roku, kiedy to blisko 9 metrowy jacht „mantra ANIA” opuszcza marinę w Puerto La Cruz w Wenezueli. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Andrzej Armiński – inżynier budowy okrętów a także właściciel stoczni jachtowej w Szczecinie. To właśnie on proponuje młodej i zdolnej pani kapitan samodzielny rejs dookoła świata. Rejs który byłby idealną odskocznią od codzienności i problemów życiowo-wszelakich. Zgodnie z zasadą która głosi, że na kłopoty najlepsze są kłopoty (a jacht to naprawdę spore kłopoty), Marta podejmuje wyzwanie i wyrusza w blisko roczną podróż. Trasa wiedzie przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk.  Po drodze oczywiście zaplanowane jest kilkanaście postojów w celu dokonania ewentualnych napraw, uzupełnienia zapasów  wody, kuchni pokładowej, czy też paliwa. Takim to właśnie sposobem Marta odwiedziła  Wyspy Galapagos, Polinezję Francuską, Wyspy Tonga, Vanuatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius, Afrykę Południową, Wyspę Świętej Heleny oraz Brazylię.

Przeglądając na YouTube materiały dotyczące tego rejsu, widzimy przeważnie jego jasną stronę mocy. Nie zastanawiamy się raczej nad oczywistymi trudnościami, jak chociażby mocno ograniczona ilość snu (tutaj zdecydowanie miałbym problem). Płynąc w pojedynkę można pozwolić sobie co najwyżej na krótkie kilkunastominutowe drzemki.

– Marta, to był Twój pierwszy samotny rejs. Czy miałaś jakieś chwile zwątpienia, trudne momenty?

 

Człowiek jest z natury ciekawski. To właśnie ciekawość popychała podróżników do wielkich geograficznych odkryć. Ale ta epoka już dawno za nami. Jesteśmy z tego pokolenia ludzi, którzy urodzili się za późno, żeby kreślić mapy naszej Ziemi, a zdecydowanie za wcześnie żeby eksplorować wszechświat. Wielkie odkrycia nie będą nigdy naszą domeną. Nie brakuje Ci tego?

– Ostatni znany mi odkrywca to Henryk Wolski, który w rejonie Falklandów odkrył, że wyspa uznawana do tej pory za jedną,  jest w rzeczywistości dwoma wyspami. Myślę, że to już ostatni odkrywca (śmiech). Nie…  nie interesuje mnie to. Jest tyle rzeczy, które można zobaczyć. Nie mam potrzeby znaczenia terenu (śmiech).

– Czyli to nie jest tak, że chcesz przecierać szlaki? Robić coś jako pierwsza?

– Znaczy są rzeczy, które mnie interesują. Ja nie potrafię powiedzieć dlaczego. Jeżeli jestem przekonana że muszę coś zrobić, gdzieś popłynąć, to po prostu to robię. Ten rejs dookoła świata spadł mi jak z nieba.

– Zostałaś najmłodszą Polką.

– Polką, Polakiem, czy czymś tam. Obywatelem Polski , przy okazji kobietą.

– I nie mów, że ani trochę nie cieszyłaś się, myśląc: ach jestem najmłodsza!

– W ogóle! Nie miało to dla mnie żadnego, żadnego znaczenia. Gdyby powiedzieli mi, że jestem najbardziej blond Polką, albo Polką z najbardziej różowymi paznokciami, również mało by mnie to obchodziło. No czym jeszcze będziemy się szczycić? Te super rekordy, to wszystko jest dęte!

Reklamy

About Kamil Białas

Przez większą część życia leżał na lodzie, trenując zawodowo łyżwiarstwo figurowe. Potem wszystko to zamienił na drewnianą pryczę w Nepalu. Nigdy nie zostanie znanym podróżnikiem – nazwisko niemal z miejsca go dyskredytuje.

Posted on Lipiec 1, 2013, in Marta Sziłajtis-Obiegło, Pozytywnie tripnięci. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: