Tybetańska kobieta z przyszłości

Ludzie mijani 9-001

Był rok 2070, listopad. Niespodziewanie zbliżały się moje osiemdziesiąte urodziny. Zabawne, bo nigdy nie sądziłem, że pożyję aż tak długo. Na stare lata wylądowałem tuż obok obozu dla tybetańskich uchodźców. Powiewające na wietrze modlitewne flagi, buddyjscy mnisi przechadzający się gdzieś nieopodal. Pewnego dnia podeszła do mnie moja rówieśniczka. Nie mówiła nic, spoglądała tylko i modliła się gorliwie. Czy gdyby mogła, zapytałaby mnie w co wierzę lub skąd jestem? A może chodziło tylko o uśmiech?

end2

Nepal to kraj obyczajowo ciekawy. Elementy wierzeń hinduistycznych oraz filozofii buddyjskiej przenikają się tutaj wzajemnie do tego stopnia, iż czasem trudno jest nawet rozróżnić poszczególne komponenty tej niezwykłej mozaiki. Oczywiście taka kulturowa plątanina sprzyja bezsprzecznie wszelkiemu świętowaniu. Możliwe stają się także podróże w czasie. Z naszej perspektywy, można doliczyć się tutaj podobno aż dziewięciu nowych roków. Istotnie osobliwym jest, że różni mieszkańcy Nepalu, różnie mierzą czas . Spośród tych wielu rozmaitych kalendarzy, oficjalnym jest jednak tylko jeden, a mianowicie Bikram Sambat. Wyprzedza nas on o blisko 57 lat i stanowi bezpośrednią przyczynę mojej przedwczesnej starości z akapitu pierwszego.

we4

W dzisiejszym KOMPASIE postanowiłem więc wypisać wszystkie te uroczystości czy też święta, na które to miałem okazję  trafić na przestrzeni lutego i marca roku 2014, 2070 i 2141… no generalnie podczas mojej wizyty w Nepalu.

 – Shivaratri – Ruchome święto hinduistyczne, festiwal ku czci boga Shivy. Celebracja odbywa się zarówno w świątyniach, jak i pod gołym niebem. Na zewnątrz układane są sporych rozmiarów stosy drewna, które po zmroku zamieniają się w ogromne ogniska, przy których przez całą noc gromadzą się tłumnie ludzie. Ważnym atrybutem są pędy trzciny cukrowej, które wsadzane do płomieni, a następnie uderzane o podłoże, wydają charakterystyczny wybuchowy dźwięk. Tego dnia spożywane są wszelkiego rodzaju substancje odurzające. Popularny jest również mleczny wywar z liści marihuany. Moja relacja tutaj!

Cukier po nepalsku

Losar – Obchody tybetańskiego nowego w roku. W ostatnich latach nie był to jednak okres hucznych zabaw przez wzgląd na szacunek dla ofiar antychińskich protestów. Rok 2141 był pod tym względem wyjątkowy z powodu jubileuszowych osiemdziesiątych urodzin XIV Dalajlamy.

Holi – Hinduistyczne święto radości, festiwal kolorów. Tego dnia wszyscy obrzucają wszystkich kolorowymi farbami, czasami wymieszanymi z wodą. W porównaniu do naszego lanego poniedziałku, tutaj bawi się każdy i nie ma osób z jakimkolwiek immunitetem. Wspaniałe przeżycie, szczególnie dla osób niezwiązanych jakkolwiek z tamtejszą kulturą.

– Początkiem kwietnia świętowany jest również nowy rok według wspomnianego już wcześniej Bikram Sambat. W tym roku, nowy rok 2072 rozpocznie się 14 kwietnia 2015.

Reklamy

About Kamil Białas

Przez większą część życia leżał na lodzie, trenując zawodowo łyżwiarstwo figurowe. Potem wszystko to zamienił na drewnianą pryczę w Nepalu. Nigdy nie zostanie znanym podróżnikiem – nazwisko niemal z miejsca go dyskredytuje.

Posted on Luty 5, 2015, in KOMPAS - poradnik podróżowania. Bookmark the permalink. 17 Komentarzy.

 1. Ale ty mlody jestes! A mleczny wywar z marysi brzmi ciekawie;)

 2. mleczny wywar z liści marihuany… ciekawe 😀

 3. Nepal to moje marzenie. Może mi sie uda trafic na te święta 🙂

 4. Trochę czytałem, słyszałem i oglądałem o Nepalu 🙂 Kojarzę ten kraj z jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk świata – Kathamndu. Chyba chciałbym tam pojechać.

 5. Historia z mlekiem z marihuaną jak z nepalskiej wersji Trainspotting. Będziesz miał co wspominać!

 6. Jestem Nepalem zauroczona. Trafiłam tam z Indii, po których Nepal wydawał mi się ostoją spokoju. Spędziłam tam tylko tydzień, ale na pewno kiedyś wrócę na dłużej, by podreptać sobie po Annapurnie. 🙂

 7. yallahnatalia

  Fascynująca jest ta kulturowa różnorodność. Powiedz mi, do czego służy, czy może raczej jakie ma znaczenie to, co trzyma w rękach staruszka z pierwszego zdjęcia? Bo już od dłuższego czasu się zastanawiałam.

 8. Te powiewajace flagi zawsze mnie wprawialy w zadume… A z tymi datami to sie pobubilam!

 9. Ciekawa sprawa z tymi różnymi kalendarzami 🙂

 10. Moja siostra ma jechać na projekt do Nepalu, więc będą relacje z pierwszej (drugiej) ręki. Piękne kraj tak czy inaczej! Ale ja to bym się z ogromną chęcią wybrał do Bhutanu!

 11. Niektóre święta w Nepalu są zachęcające do przyjrzenia im się z bliska, a najlepiej osobistego uczestniczenia 😉

 12. Nie mogę znaleźć do Ciebie maila, a mam kilka pytań.

 13. A jeśli ktoś jest outsiderem i nie ma fb to wtedy ..? :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: