O szkole w Jharkot

Z racji, iż nie miałem jeszcze okazji przekonać się na własne oczy, jak tak na prawdę wygląda ta niezwykła szkoła, posłużę się opisem znalezionym na stronie fundacji Szkoły na Końcu Świata, do której odwiedzenia również gorąco namawiam.

W Nepalu, jednym z najbiedniejszych krajów Azji, wciąż wiele dzieci nie ma dostępu do edukacji, nawet w jej podstawowym wymiarze.

W górskiej prowincji Mustangu wyjątkowo trudno jest „chodzić” do szkoły. Wioski oddalone są od siebie o kilka godzin, a czasem o kilka dni marszu. Szkoły publiczne, czyli dotowane przez państwo to rzadkość. Niewielu rodziców może pozwolić sobie na wysłanie dzieci do prywatnych placówek z internatem w Jomson (stolicy prowincji). Dla większości dzieciaków jedyną szansą na naukę są więc szkoły zakładane przez miejscowych nauczycieli lub mnichów.

Taką szkołą jest właśnie szkoła w Jharkot. Powstała w 2000 roku na terenie klasztoru, przy którym od początku lat dziewięćdziesiątych rozwija się znane, nie tylko w Nepalu, Centrum Medycyny Tybetańskiej.

Szkoła przez 6 lat otrzymywała wsparcie od austriackiej organizacji non-profit: Eco Himal. Środki przeznaczono na nauczanie, budowę skromnych dormitoriów, sali lekcyjnej, kuchni połączonej z jadalnią i łazienki. Dzięki tym udogodnieniom szkoła mogła przyjąć dzieci pochodzące z odległych, trudnodostępnych wiosek leżących na pograniczu Dolnego i Górnego Mustangu. W 2006 roku, po zamknięciu programu prowadzonego przez Eco Himal, istnienie szkoły stanęło pod znakiem zapytania. Tylko entuzjazm dyrektora i doraźna pomoc zaprzyjaźnionych donatorów uchroniły ją przed zamknięciem.

Roczny koszt funkcjonowania szkoły, w której uczy się i mieszka 21 dzieci plus 8 osób personelu to minimum 1, 2 miliona nepalskich rupii (16 tys dolarów). Środków starcza na pokrycie kosztów pobytu i skromnego wyżywienia uczniów, podstawową opiekę medyczną, symboliczne wynagrodzenia dla nauczycieli, kucharza i lekarza oraz na konieczną, coroczną zimową przeprowadzkę szkoły do Pokhary (standard budynku uniemożliwia dzieciom naukę w Jharkot w czasie mroźnych i wietrznych miesięcy himalajskiej zimy).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: